Imprezy kulturalneImprezy w 2021 roku


W niedzielę 12 września o godzinie 7:00 wyruszyłyśmy 42 osobową grupą emerytów na czterodniową wycieczkę do Trójmiasta. Pojechaliśmy luksusowym autokarem z miłym pilotem Panią Ewą i wspaniałym kierowcą, planowany czas przejazdu to 5 godzin. Przez cały czas przejazdu uczestnicy wycieczki prowadzili rozmowy na różne tematy. Nawet nie zauważyliśmy, że tak szybko ten czas minął a my dotarliśmy na miejsce gdzie rozpoczęliśmy zwiedzanie Gdyni w towarzystwie przewodnika Pana Adama. W godzinach popołudniowych przybyliśmy do miejsca zakwaterowania gdzie mieliśmy przygotowane noclegi i wyżywienie. W następne dni, zgodnie z programem nad którym czuwała miła Pani Ewa. W towarzystwie przewodnika rano, po śniadaniu i z naszym wspaniałym kierowcą Panem Krzysiem wyjechaliśmy do centrum Gdańska. Tam przewodnik, oprowadził nas po mieście, opowiedział wiele ciekawych historii i pokazał najciekawsze zabytki Gdańska. W godzinach popołudniowych po zakończonym zwiedzaniu, codziennie autokar dowoził nas na obiadokolację, do miejsca zakwaterowania. Było tak przez cztery dni zwiedzania. Wieczorem wychodziliśmy na plażę, spacerując brzegiem morza. Był także dzień gdzie wszyscy uczestnicy wycieczki bawili się na wieczorku taneczno integracyjnym przy muzyce z DJ. W środę po śniadaniu spakowaliśmy się i wyruszyliśmy do domu, zatrzymując się jeszcze na zwiedzenie Westerplatte. O 19,00 zgodnie z programem wróciliśmy do Polic szczęśliwi, pełni wrażeń, choć zmęczeni. Wycieczka była wspaniała.
Człowiek nie robot, odpoczywać musi.

 Taką chwilę oderwania się od codziennej gonitwy nasze Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników Grupy Azoty Zakładów Chemicznych ”Police” S.A. zaplanowało i zorganizowało w dniach od 07.06. – 14.06 2020r pobyt  dla grupy 40 emerytów w części uzdrowiskowej Duszniki Zdrój z zakwaterowaniem w Sanatorium ”Chemik”.

Aktywną  realizację tygodniowego pobytu  na Ziemi Kłodzkiej nasza grupa rozpoczęła od zwiedzania samych Duszniki Zdrojów, rozkoszując  się urokliwym miasteczkiem i malowniczym krajobrazem. Zwiedziliśmy zabytkowy Rynek i unikatowy młyn papierniczy, a także spacerowaliśmy po  Parku Zdrojowym.

 

Potem udaliśmy się na sztuczny zbiornik wodny Czarny Staw oraz Rancho ’’Panderosa’’ położone w idealnym miejscu, na wzgórzu, z którego rozciągały się przepiękne widoki.

Była to prawdziwa integracja z naturą. Grupa uwielbiająca chodzenie po szlakach z rozpierającą ich energią ,,młodzi duchem’’  zawędrowała nawet do Schroniska „Pod Muflonem”.

Zwieńczenie dnia był wieczorek integracyjny w Restauracji Parkowa w Parku Zdrojowy. Wieczorek uprzyjemniały konkursy i zabawa.

Następnego dnia wyruszyliśmy w dalszą trasę, do niewielkiej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej , niedaleko Polanicy Zdroju, gdzie w tajemnicze skaliste wzgórze o nazwie Szczytnik wkomponowany w skały zamek. Góruje on na krawędzi skalnej nad miejscowością  Szczytna.

Dodatkową atrakcją tego zamku była Kalwaria na Szczytniku. Specyfiką kalwarii jest to, iż poszczególne obrazy każdej ze stacji drogi krzyżowej wykute są w skale.  Nadaje to tajemniczości temu miejscu.

Przewodnikiem w tej wyprawie po zamku i kalwarii była przemiła  pani dyrektor Sanatorium Chemik. Kolejnym ekscytującymmiejscem, a budzącym wspaniałe wrażenia była wędrówka przez Torfowisko pod Zieleńcem. Jest to przepiękny obszar w okolicach Dusznik Zdrój, który warto zobaczyć na własne oczy. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła też zorganizowana wycieczka objazdowa z przewodnikiem, w trakcie której odwiedziliśmy Wambierzyce gdzie znajduje się Sanktuarium, następnie miejscowość Czermna gdzie znajduje się Kaplica Czaszek, a potem przejazd do Kudowy Zdrój i spacer po parku zdrojowym.

Kulminacyjnym punktem tego dnia było wieczornym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Spotkanie przy ognisku uprzyjemnił zabawny mini konkurs recytatorsko-wokalny z nagrodami, a przeplatany przyśpiewkami. W tak miłej atmosferze i przy wspaniałej pogodzie bawiliśmy się do późnych godzin.

Kolejną wycieczkę autokarową  po Kotlinie Kłodzkiej i tym razem z przewodnikiem odbyliśmy zwiedzając zamek Książ i palmiarnię.

Niestrudzeni emeryci po atrakcjach i powrocie do sanatorium i kolacji nieco się odświeżyli, zmienili garderobę z turystycznej na wieczorową i całą grupą dzień zakończyli pożegnalnym wieczorkiem tanecznym w Restauracji Parkowa w Parku Zdrojowym.

Tak niespożyte siły i chęć wyzwolenia energii  była miłym zaskoczeniem dla kierownictwa i personelu restauracji. W podzięce dla miłych, kulturalnych i wspaniale bawiących się naszych emerytów kierownictwo przygotowało poczęstunek szampanem, przedłużając przy tym wieczorek o całą godzinę. W kolejnym dniu, po indywidualnych wycieczkach i rozkoszach  kulinarnych, m.in. smażone i wędzone pstrągi, regionalna golonka z zasmażaną kapustą i inne smakołyki znów spotkaliśmy się na wieczornym ognisku.

  Było to zarazem podsumowanie pobytu i pożegnalne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Podsumowując ten tygodniowy pobyt, uczestnicy rozstawali się w pozytywnym zmęczeniu ilością atrakcji. Byli szczęśliwi i szczerze zadowoleni, wyrażając chęć powtórzenia wyjazdu w kolejnych latach na podobne eskapady.

Autor fotorelacji : Florian D.
Świąteczne stroiki – jak własnoręcznie wykonać

Adwent, to czas wyczekiwania, czas radosny, bo niosący ze sobą nadzieję, czas przygotowań do świąt upamiętniających narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to okres, w którym staramy przygotować się nie tylko duchowo, kulinarnie, ale również pragniemy, by nasze domostwa udekorować zgodnie z tradycją i obyczajem. Doskonale wiemy, że przygotowanie świąt sporo kosztuje i dla portfela wielu emerytów to spory wysiłek np. koszt świątecznego stroika, to od 50 do 100 zł. Dlatego Zarząd Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników Grupy Azoty ZCh „Police” postanowił zorganizować spotkanie z florystką, która zaprezentowała jak w prosty i tani sposób można wykonać świąteczne stroiki na wigilijne stoły. Dzisiaj zaprosiliśmy Panią Ewę Ignaczak emerytowaną wykładowczynię Uniwersytetu Szczecińskiego, radną Gminy Police, której pasją jest m.in. florystyka. Pani Ewa w ramach wolontariatu zaprezentowała nam proste i tanie sposoby wykonania świątecznych stroików. Bardzo fajny „wykład” bogaty w treść i pokaz wypełnił czas kilkunastu słuchaczom, którzy wdzięczni Pani Ewie serdecznie dziękują za czas poświęcony w przygotowanie i prezentację.